A

Pirkanmaan hyvinvointialueella halutaan puuttua nikotiinin haittoihin

09.09.2026

Vaikka tupakointi on Suomessa saatu laskusuuntaan, nikotiiniriippuvuus ei ole vähentynyt, koska markkinoille on tullut uusia nikotiinituotteita. Nikotiinipussien käyttö on lähes kaksinkertaistunut nuorten keskuudessa kahdessa vuodessa, ja nikotiinin aiheuttamat haitat ovat kasvussa. Pirkanmaan hyvinvointialueella tarjotaan nyt uudenlaista tukea sähkösavukkeiden ja nikotiinituotteiden käyttäjille.

Nikotiinin monista haitoista muistutetaan Pirkanmaalla Nikotiiniton-kampanjalla alkusyksystä alkaen. Pirkanmaalaisia haastetaan pohtimaan omia valintojaan ja hakemaan apua nikotiiniriippuvuuteen. Täysi-ikäisten käyttöön avataan digipalvelupolku, jonka avulla voi itse lopettaa nikotiinituotteiden käytön. Myös suun terveydenhuollossa edistetään nikotiinittomuutta ottamalla nikotiinituotteiden käyttö puheeksi asiakkaiden kanssa.

– Lähtökohtaisesti kannustamme kaikkia sosiaali- ja terveyspalvelujemme ammattilaisia keskustelemaan asiakkaiden kanssa nikotiinituotteiden käytöstä, sanoo ehkäisevän päihdetyön suunnittelija Iina Nummi Pirkanmaan hyvinvointialueelta.

Nikotiiniton-kampanja näkyy eri puolilla Pirkanmaata, esimerkiksi kouluilla ja oppilaitoksissa, sekä sosiaalisessa mediassa. Myöhemmin tänä syksynä pirkanmaalaiset pääsevät päihdetilannekyselyssä kertomaan näkemyksiään päihteidenkäytöstä ja päihdehaitoista omalla asuinseudullaan. Kyselyn järjestää Pirkanmaan hyvinvointialue.

Lisää tietoa Nikotiiniton-kampanjasta voit lukea Pirhan sivuilta: Pirkanmaan hyvinvointialueella halutaan puuttua nikotiinin haittoihin - pirha.fi Linkki toiseen palveluun

Takaisin