Siirtymä – Lohkareet
| Aika: | 1.11.2026 16.00 - 18.00 |
| Paikka: | Konatun kellari |
| Osoite: | Rajasuon Metsätie |
| Järjestäjä: | Punkalaitumen kunta / kulttuuripalvelut |
Yhteystiedot
hyvinvointipäällikkö Päivi Paija, 040 610 6058Kuvaus
Siirtymä – Lohkareet on Suomen Ambient yhdistyksen tuottama yhdeksän tapahtuman kokonaisuus Pirkanmaalla. Tapahtumasarja tuo ambient-musiikin, ääni-, valo- ja mediataiteen paikallisesti merkittävien siirtolohkareiden ja kivimuodostelmien äärelle. Tapahtumissa yhdistyvät luonnonhistoria, paikalliset tarinat, nykytaide ja luonnossa oleskelun hyvinvointia tukevat vaikutukset.
Siirtolohkareet ovat viimeisimmän jääkauden perintöä. Niiden ympärille on vuosituhansien aikana kasvanut metsiä, syntynyt asutusta ja muodostunut paikallisia tarinoita ja merkityksiä. Ennen kuin lohkareiden alkuperää osattiin selittää jääkaudella, niiden syntyä ja sijaintia selitettiin kansanperinteessä jättiläisillä, hiisillä ja muilla olennoilla. Kivien ajateltiin olevan niiden heittämiä, kantamia tai asuttamia. Suuret lohkareet ja niiden muodostamat luolat ovat olleet myös paikallisia maamerkkejä, piilopaikkoja ja tarinoiden tapahtumapaikkoja.
Yksi tällaisista kohteista on Punkalaitumen Konatun kellari, jossa suuret lohkareet muodostavat metsän keskelle luolamaisen tilan. Paikkaan liittyy kansantarinoita hiisistä ja maanalaisista käytävistä, joiden uskottiin ulottuvan kauas ympäröivään maisemaan.
Artisti Empath esiintyy Konatun kellarissa. Empathin musiikki liikkuu ambientin, dronen ja unenomaisten äänimaisemien alueella. Hänen tuotannossaan toistuvat muuttuneet tajunnantilat, unet ja alitajunta sekä musiikin ja aivoaaltojen välinen yhteys.
Artistin albumitrilogian kolmas osa suuntaa Jungin arkkityyppien ja varjotyöskentelyn maailmaan. Transsendentaalisen meditaation, unikuvien ja esoteeristen aiheiden kautta rakentuva musiikki yhdistää tummia syntetisaattorikerroksia, ambientia, dronea ja arpeggioita kokonaisuudeksi, jossa valveen ja unen sekä tietoisen ja alitajuisen väliset rajat alkavat hämärtyä.
Saapuminen: Vesilahdentie 375 käännytään kohti Rajasuon metsätietä. Tietä ajetaan paikoitukselle noin 800 m, josta on 300 m kävelymatka Konatun kellarille.
Tapahtumasta ja tapahtumasarjasta voit lukea enemmän sivuilla: Lohkareista - Lohkareet
